Gå direkt till huvudinnehåll

Ledning och styrelse

Här hittar du kontaktuppgifter till vår ledning samt en förteckning över våra styrelseledamöter. Norrenergis styrelse är politiskt tillsatt av kommunfullmäktige i våra ägarkommuner Solna och Sundbyberg, och speglar den politiska representationen i kommunen. .

Vår ledningsgrupp

Verkställande direktör

Stefan Persson

stefan.persson@norrenergi.se

Ekonomichef

Patrik Thomaeus

patrik.thomaeus@norrenergi.se

Strategi- och utvecklingschef

Patrik Grönbeck

patrik.gronbeck@norrenergi.se

Carl Berndtsson, Miljö och hållbarhet, Norrenergi

Miljö- och hållbarhetschef

Carl Berndtsson

carl.berndtsson@norrenergi.se

Marknadschef

Maria Carvinge

maria.carvinge@norrenergi.se

Produktionschef

Lars Olrin

lars.olrin@norrenergi.se

HR-chef

Anna Uvhagen

anna.uvhagen@norrenergi.se

Nätchef

Per Bonnevier

per.bonnevier@norrenergi.se

Styrelseledamöter


Anders Ocklind, Sundbyberg, Ordförande
Johan T Sterndal, Solna, Vice ordförande
Alexander Canizares Dahlström, Solna
Ulf Åsbrink, Solna
Joar af Ekenstam, Solna
Paul Westin, Solna
Ulf Schröder, Sundbyberg
Bengt Sjöholm, Sundbyberg
Robert Falck, Sundbyberg


Suppleanter

Towe Bengtsson, Sundbyberg
Anne Ahluwalia, Sundbyberg
Ansgar Toscha, Solna
Mikael Vannesjö, Solna
Milan Todoran, Solna

Uppdaterat 2022-10-17